Türkiye, S. Arabistan ve Pakistan’dan İstanbul’da kritik toplantı!

Pakistan, Suudi Arabistan ve Türkiye Üçlü Savunma İş Birliği Toplantısı’nın 5’incisi İstanbul’da düzenlendi. İstanbul’da düzenlenen toplantıya T.C. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Bilal Durdalı, Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Talal Bin Abdullah Alotaibi ve Pakistan Genelkurmay Başkanı Muhammed Avais Dastgir katıldı.

T.C. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün düzenlenen toplantı sonrasında resmi sosyal medya hesabından şunları ifade etti:

“Türkiye – Suudi Arabistan – Pakistan Savunma Sanayii İş Birliği Toplantısı’nın 5’incisi İstanbul’da gerçekleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz ikili ve toplu görüşmelerde; Milli Savunma Bakan Yardımcımız Sayın Bilal Durdalı, Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Sayın Talal Bin Abdullah Alotaibi, Pakistan Genelkurmay Başkanı Sayın Muhammed Avais Dastgir ile mevcut ve potansiyel projelerimize dair önemli konulara değindik ve savunma sanayiine dair istişarelerde bulunduk. Görüşmelerin bölgemizde barışı ve huzuru tesis etme noktasında önemli iş birlikteliklerine imkan sağlanmasını, üç ülke için de hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

İlk toplantı Ağustos 2023’te Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenirken, ikinci toplantı 8 Ocak 2024’te GHQ, Rawalpindi’de gerçekleştirilmişti. Üçüncü görüşme ise Şubat 2024’te Riyad, Suudi Arabistan’daki Dünya Savunma Fuarı’nda düzenlenmişti.

Gerçekleştirilen bu toplantılar, araştırma ve geliştirme de dahil olmak üzere savunma teçhizatı teknolojilerinde olası işbirliklerini tartışma fırsatı sağlamakta. Üç taraf en son yapılan bu toplantıda, ortak hedeflerin gerçekleştirilmesi ve savunma alanında kendi kendine yeterliliğin sağlanması amacıyla üç dost ülkenin entelektüel, teknik, mali ve insan kaynaklarını birleştirmenin önemini bir kez daha teyit etti.

SUUDİ ARABİSTAN VE PAKİSTAN’IN TÜRKİYE’DEN TEDARİK ETTİĞİ BAZI SİSTEMLER

Suudi Arabistan şimdiye kadar Türkiye’den özellikle Baykar’ın geliştirdiği sistemlere talip oldu. Bu bağlamda Şubat 2024’te Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen World Defense Show 2024’te Baykar ile Suudi Arabistan arasında Bayraktar AKINCI TİHA tedarik anlaşması imzalanmıştı. Yapılan bu anlaşma ile birlikte AKINCI TİHA’nın Suudi Arabistan’da üretilmesi de planlanıyor. Ayrıca Suudi Arabistan’ın Türk savunma sanayii şirketleri tarafından geliştirilen SİDA sistemlerine karşı ilgisi olduğu da biliniyor.

Pakistan ise Baykar’ın geliştirdiği Bayraktar TB2 S/İHA ve AKINCI TİHA ile ASFAT PN MİLGEM korvetlerini tedarik etmekte. Türkiye ile Pakistan arasında 2018 yılında imzalanan ve 4 adet MİLGEM Korveti‘nin tedarikini kapsayan anlaşma, 2023 yılına kadar ‘Türk savunma sanayiinin tek kalemde gerçekleştirdiği en büyük ihracat’ olarak kayıtlara geçmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir